Iphone Programla Dersleri - Nereden Başlamalı

Çoğu yazılımcının girmek istediği iphone programlama konusu pek fazla Türkçe kaynak olmadığı için zor görünüyor.

Bu konuda daha fazla Türkçe kaynak olması gerektiğini düşünüyorum. Bu yüzden, bu konumuzda iphone programlamaya giriş yapmak isteyen kullanıcılar neler yapmalı, nereden başlamalı bu konuda bilgi vermeye çalışacağım.

Ancak şöyle bir durumumuz var, bu iş biraz masraflı. O yüzden öncelikle neler gerekli bunu anlatayım ki, boşuna bütün yazıyı okuyup sonrasında hayal kırıklığına uğramayın.

1- Mac üzerinde yazılım yapacağınızdan, 1 adet mac cihazı gerekiyor. Normal PC üzerine mac kurup da ios programlama yapabilene ben rastlamadım.
2- 99$ ödeyerek ios developer program'a üye olmanız gerekiyor. Yoksa uygulamalarınız yayınlanmaz, yazarken de sıkıntı yaşarsınız.
3- Çok fazla Türkçe kaynak olmadığından, ben de a'dan z'ye buraya her konuyu yazamayacağımdan, biraz İngilizce bilmeniz şart.
4- Objective C dilinde yazılıyor, bu yüzden Objective C bilmeniz (ya da uğraşıp öğrenmeniz [ben öyle yaptım]) gerekiyor.
5- Bu aşamalardan sonra mac'inize (lion veya leopard) iOS SDK (XCode) kurmanız gerekiyor.

Eğer bu şartları karşılayacak durumda iseniz, kısa kısa bahsetmeye çalışacağım, hırslı birisiniz belli ki, okumaya devam edin.

Eveeet. Mac'imizi aldık ve 99$ ödeyerek üye olmak istiyorsunuz ios developer program'a ancak nereden olacağız diyorsunuz. Şuradan üye olunabilir:

http://developer.apple.com/programs/register/

Linke giriyorsunuz ve Get Started butonuna tıklıyorsunuz.

Açılan bölümde Aplpe üyesi iseniz Apple kimliğinizle giriş yapıyorsunuz. (Create an Apple ID seçeneğini seçip Continue) Aksi taktirde üye olmanız gerekecek. Üye olduğunuzu varsayıp devam ediyorum.

Sırada hangi developer programa üye olacağınız var. Burada ios seçiyor ve aşağıdaki soruları cevaplıyorsunuz. Kime hitap edeceksin vs. gibi sorular. Sonra continue.

Sonraki adımda Agreement kısmı var. İsterseniz okuyun. Bu kısmı da onaylıyoruz. Şimdi mailimize rakamdan oluşan 5 haneli bir onay kodu gelecek. Bu kodu çıkan pencereye yazıp Continue diyoruz.

Bu kısmı da geçince artık kayıtlı bir Apple Yazılımcısı oluyorsunuz. Eee para ödemedik dediğinizi duyar gibiyim. Okumaya devam.

Açılan sayfada Dev Centers başlığı altında iOs'a tıklıyoruz:

devcenters.JPG

Açılan sayfada sağ kısımda "Join the iOs developer program" linkine tıklıyoruz.

join.JPG

Tekrar açılan sayfada "Enroll Now" butonuna tıklıyoruz. Bilgi veren sayfada Continue diyoruz ve ilk başladığımız noktaya geri dönüyoruz.

enroll.JPG

Ancak artık biz bir Apple Developer'ız, aynı işlemleri tekrar yapmamıza gerek yok. Bu yüzden sağdaki "Existing Apple Developer" kısmından "I'm registered as a developer with Apple and would like to enroll in a paid Apple Developer Program" seçeneğini seçip Continue diyoruz:

existing.JPG

Açılan sayfada bize Şirket mi kişisel mi kullanıcı olduğumuzu soruyor. Ben kişisel seçtim, şirket seçerseniz sizden imza sirküleri vs. istiyorlar ve işin içine bolca bürokrasi giriyor. Ama prosedür neredeyse aynı.
O yüzden kişisel "Individual" butonu ile devam edelim. Tekrar kullanıcı adı şifremizi sorarsa az evel kaydettiğimiz Apple Developer hesabı bilgilerimizi girelim.

Şimdi gördüğünüz sayfada sizden fatura bilgilerinizi istiyor. Sıkıntı yaşamamak için tüm bilgileri doğru girerek Continue diyoruz.

Hangi programa üye olmak istediğimizi soran bir sayfa geliyor. Burada "iOS Developer Program" seçip devam diyoruz.

Bilgilerimizi bize gösteriyor doğru mu diye kontrol etmemiz için doğru ise continue diyoruz.

Tekrar bizden bir Agreement ı onaylamamızı istiyor, checkbox'ı işaretleyip continue diyoruz.

Bu noktada Apple bize şunu söylüyor:

"Ülkenizde Apple Store kullanılabilir değil"

O yüzden size bir Purchase Form (pdf dosyası) indirtiyor. Bu dosyayı doldurmanızı istiyor. Dosyayı indirin ama bu sayfayı kapatmayın (Bu önemli).

Dosyayı yazıcıdan çıkartıp içerisine kredi kartı bilgilerinizi, adres bilgilerinizi, imzanızı, aktivasyon kodu gönderilecek mail adresini ve az evel kapatmayın dediğim sayfada bulunan "Enrollment ID" ve "Person ID" bilgilerinizi girmenizi istiyorlar. Bu bilgileri doğru şekilde girip sayfanın sol alt tarafındaki numaraya faxlamanız gerekiyor:

purchase-1.JPG
Faxın karşı tarafa ulaştığına eminseniz, bir süre bekleyeceksiniz. Korkmayın, Apple kredi kartınıza sıkıntı yaşatacak bir şirket değil. En azından ben hiçbir sıkıntı yaşamadım.
Birkaç güne kadar kartınızdan 99$ çekilecek ve mailinize aktivasyon kodu gelecek:

purchase-2.JPG

Maili okuyup aktivasyon işlemini gerçekleştirdikten sonra artık siz de kayıtlı bir ios developer olacaksınız:

purchase-3.JPG

Tüm bu sabır gerektiren süreçleri atlattıktan sonra artık sizi başka sabır gerektiren bir süreç bekliyor olacak.

Bu süreçte en favori siteniz http://developer.apple.com/devcenter/ios/ olacak ve buradan iOs SDK'yı indirecek, kod örneklerine bakacak ve mac'inizde kodlama yapmaya başlayacaksınız.

Hayırlı olsun!

Not: İlerleyen yazılarımda XCode nasıl kurulur, uygulama ios cihazınıza nasıl yüklenir, nasıl AppStore'a gönderilir bunları paylaşmaya ve elimden geldiğince sizinle kod örnekleri
paylaşmaya çalışacağım.

Gazanız mübarek olsun!

Ünal Canlı diyor ki:
17.4.2012 22:56:25
Çok sağolasın kardeşim. Yakında eğitimini alıcam hayırlısıyla. Android yerine ios u seçtim. Uğraşıcaz baya bi sanırım..
Emy diyor ki:
28.1.2013 17:54:23
I need a tutorial for text to speech converter in iphone programming i saw a catagory in your blog related to iOS programming can you inform me if you have this ?
@Emy diyor ki:
30.5.2013 11:55:12
@Emy - > Use OpenEars software. Search it from google. it is very easy to implement.
Sercan Akyılmaz diyor ki:
10.1.2015 20:14:02
Gerekli bilgileri.. Teşekürler elinize sağlık

Yorum Gönder

Ad Soyad:
E-Posta:
URL:
Yorum:
© Copyright 2011 Cenk EBRET